Seramik Nasıl Döşenir?

Seramik Nasıl Döşenir Seramik Döşeme Önerileri ve Fikirleri

Seramik Nasıl Döşenir? Seramik Döşeme Önerileri ve Fikirleri

Seramik nasıl döşenir? kısaca seramik nedir? çok yüksek sıcaklıkta pişirilmiş toprak demektir. İlk seramik M.Ö 6000 yılında anadolu da üretilmiştir ve tarih öncesinden bugüne kadar gelen dayanıklı kaplama malzemesidir. Günümüzde iç ve dış mekanlarda, duvarda ve zeminlerde kullanılan önemli bir dekorasyon ürünüdür. Doğaldır, kil, kuvars, feldspat gibi maddelerin karışımından elde edilir. 1100 derece sıcaklıkta fırınlanarak, ön yüzü sır denilen bir sert malzeme ile kaplanır.

Seramik Nasıl imal Edilir?

Seramik  kil,kaolin,silisli kum ve diğer mineral hammaddelerin karıştırılmasından sonra celik kalıplar içinde yüksek basınç altında sekillendirilir. Bir defa pişirilip pişirmeden evvel olası çatlama ve kırmayı önlemek için hamurun içine çok az miktarda şamot tozu feldspat, kum, tebeşir, grafit ve kok tozu gibi katkıların ilavesi ile elde edilir. Bir takım işlemlerden gectikten sonra kalıplardan çekme presleme şekillendirilerek yüksek değerli sıcaklıklarda pişirilerek imal edilir.
Seramiklerin Sınıflandırılması

# 1. imalat Metoduna Göre Seramik Üretimi

 • Kalıptan çekme seramikler
 • Toz halde preslenmiş seramik karolar
 • Döküm seramikler

# 2. Su Emme Özelliklerine Göre Seramik Çeşitleri

 • Düşük su emmeli seramikler
 • Orta su emmeli seramikler
 • Yüksek su emmeli seramikler

# 3. Kullanım Yerlerine Göre Seramikleri Sınıflandırma

 • Duvar Seramik Karolar
 • Seramik Yer Karoları
 • Sırlı Granit Seramik Karolar
 • Porselen Seramik Karolar
 • Bordur Ve Dekorlar

Seramik Nasıl Döşenir?

Düşük Su emme oranlı seramik karolar

Seramikler su emme oranı%3 olan seramik karolardır. Bu guruba giren seramik karolar iç ve dış mekanda hem yatay hem dikey yüzeylerde kullanılır. Orta su emmeli karolar%3 ve % 10 olan karolardır bbu seramikler ısı dönüşümü fazla olan mekanlarda kullanılması uygundur. Bunlar dikkate alınarak uygulayıcı seramik ustasının bilgisi dahilinde alınmalı mekana ve alana uygun şekilde

Yüksek su Emme Oranlı Yer Seramikleri

Su emme oranı%10 olan seramik karolar iç mekanda düşey olarak uygulanarak döşenmesi uygundur. Su emme oranı azaldıkça malzemenin seramik karonun kullanım alanı kısıtlanır su emme oranı azaldıkça kullanım alanı artar çoğalır buda demek oluyor ki; su emme oranı az olan seramikler yük sıcak soğuk alanlarda daha kullanımlı su emme oranı yüksek seramikler iç mekanda fiziksel etkilere karsı direnci azalır.

Seramik Döşeme yöntemleri ve önerileri

Seramik Uygulama günümüzde sürekli değişen ve gelişen teknolojide seramik, fayans, granit ve karoların uygulama uygulama teknikleri  ve alanlarına buna paralel olar hep değişmekte ve gelişmekte. Öteden beri bilinen ve halen kısıtlıda olsa kullanımı olan çimento harcı günümüz teknolojisinde müşterilerimizin isteklerine cevap vermemekte.

Daha önceleri seramik fayans karoların önem ve ehemniyeti bilinmemekteydi. Buna paralel kullanım alanları kısıtlıydı hal öle olunca çimento harcı ile o zamana hitap eden seramikler kolaylıkla yapılıp beğeniye sunulurdu.

Seramikler Günümüz teknolojisinde ise eskiye nazaran değişken gelişken bir konum almış, siz müşterilerimizin istek ve arzuları seramik fayans granit karoların cins ebat desen ve farklı mekanlarda uygulama gibi bir takım fiziksel ve teknik özellikleride değişdi. Zorunlu hale gelmiş bunun içinde mekana zemine uygun seramik seçilmesi ve buna uygun döşeme ve teknik olarak çok şeye göz önünde bulundurulmalı.

Seramik Nasıl Döşenir?

 Yer Seramik Çeşitleri ve Seramik Döşeme Alanları

Duvar Seramik Karoları ( Fayans)

Yer karosuna nazaran daha yüksek su emme oranına sahiptir, yani prositesi daha yüksektir. Bu nedenle sadece iç mekanlarda kullanımı tercih edilir.  Isı farklılığı çok olan teras, bahçe, yüzme havuzu, soğuk hava ve su depolarında kullanıma uygun değildir.

Seramik Yer karoları

Yüksek sıcaklıkta fırınlannış zemin döşemeleri için idealdir. Teknik özellikleri her zaman dayanıklı, kullanılacak alanına göre  kaymazlık, aşınma dayanımı sınıfları dikkate alınmalıdır. Bütün iç meknalrda duvar ve zeminlerde kullanıma uygundur. ayrıca kapatılmış balkon, teras, bahçe gibi mekanların iç ve dış duvarlarındada kulanılır.

Sırlı Granit Seramik Karolar

Önceliklere göre daha yüksek sıcaklıkta pişirilir. Daha dayanıklı, aşınmaya daha dirençli, su emme oranı çok düşüktür. İç ve dış mekanlrda duvar ve zeminlerde uygulanır, granit içerikli seramikler yüke maruz kalan bütün alanlar, avm, kafeterya, hastane vs gibi yoğun insan trafiği olan zeminlerde kullanılması uygundur.
Porselen Seramik Karolar

Porselen seramikelr Daha dayanıklı, aşınmaya daha dirençli, su emme oranı çok düşüktür. İç ve dış mekanlrda duvar ve zeminlerde uygulanır, granit içerikli seramikler yüke maruz kalan bütün alanlar, avm, kafeterya, hastane vs gibi yoğun insan trafiği olan ve yüke darbeye dayanıklı zeminlerde kullanılması uygundur.

Yer ve Duvara Seramik Nasıl Döşenir ?

Seramik döşeme tecrübeye dayalı bir meslektir. Seramik profesyonel çalışma teknikleri ile döşenir. Öncelikle seramik uygulama yapılacak alan düz, tozdan arınmış temiz ve tutucu bir yüzey olması gerekir. seramik cinsine uygun hazır seramik yapıştırma harcı seramik karo ebatına uygun tarak kullanılarak uygulanır.

Zemin Döşeme başlamadan yatay duvar le gönyesi kontrol edilmeli ve küçük parça gelmemesine dikkat edilmeli; başlangıç karşıtı duvara küçük parça geliyosa görünüm açısındanda önemli olan parca iki tarafa eş değer şekilde ayarlanarak başlanmalı. İki seramik arası derz boşluğu bırakılarak dengeli bir şekilde iz yapmayacak şekilde tokmaklanır.

Seramik Döşeme işlemi bitimi ile yaklaşık 24 saat sonra üzerinde gezilir durumda olup derz araları temizlenir.Not: iki seramik arasındaki boşluğa derz denir. Derz araları temizlendikten sonra seramik rengine uygun şekilde derzdolgu işlemi gerçekleştirilir. Derz dolgu ise flex türü esnek olan tercik edilmeli. Bu standart basit bir döşeme sistemidir. Teknoloji gelişimi ile artık herkes büyük ebat seramik uygulama tercihinde bulunmaktadır buda normal döşeme sisteminden farklıdır.Büyük Ebat Seramik Döşeme Nasıl Yapılır?

Günümüzde Seramik ebatları büyüdü ve büyümekle kalmayıp döşeme sistemide değişklik gösterdi. 60 X 60 cm seramik ve üzeri olan 60 x 120 cm ve 120 x 240 cm maxsimum ebatlı seramikler  daha bi detay, incelik ve hassasiyet gerektiren ayrıca kalınlık, desen ve rektefiyeli ürünlerdir.

Büyük ebatlı seramikleri döşeme çift sürüm yapıştırma sistemi ile uygulanmalıdır buda ebay büyüklüğü ile zemindeki yapıştırıcı ile tamamında temas kurması için. Birde önemli nokta bayanların hijyen ve temizlik için en çok şikayetçi olduğu derz kirlenmesi ve boşalması  büyük ebatlarda daha ince 1 mm ve 2 mm olarak takozlu tevsiye klips sistemi kullanılarak döşenmesi gerekli. 

Seramik Nasıl Döşenir?
Yer duvar Seramik kaplaması nasıl yapılır? 

Seramik fayans döşeme esnasında uygulama yapılacak yüzeyin seramik karo fayans yapımına uygun mastarında terazisinde düzgün pürüzsüz kir yağ pis ve tozdan arındırılmış olmalıdır. Astar sürülüp uygulama tekniğine uygun sekilde başlanması lazım yapıştırma harcı yzüeye sürülüp belli miktarda taraklandıktan sonra yapıştırma harcının cinsine, ortam fiziksel durumuna, sıcaklık, soğuk rüzgar güneş gibi ortamlara uyumlu olarak 20.30 dk içerisinde sürülen uygulama bitirilmelidir.

Yer seramikleri Hava sıcak rüzgarlı güneş alıyosa genelde dış mekanda olur ve bu gibi mekanlarda uygula süresi 10 ile 20 dk dır aksi halde kabuklaşma oluşur. Bunu üstlenici uygulayıcı seramik fayans ustası ayarlamalı ve ortama uyumlu paralel seri çalışma sağlamalıdır

Seramik döşeme yöntemi 3 sistemde yapılır 
 • Taraklama yöntemi
 • Yağlama yöntemi
 • Kombine yöntem

olarak sınıflandırılır uygulama yapıştırma yöntemi yine seramik fayansın cins ebat ve makanına uygun sekilde döşeme uygulaması yapılır

# Taraklama yöntemi seramik uygulama

ince yatak harclarında küçük ve orta boy ebatlı seramik fayanslara uygulanan en yaygın yöntemidir. Kaplama yapılacak yüzeye düz el malası ile iyve bastırılarak sürüldükten sonra seramik fayans karo ebatlarına uygun seçilmiş diş ebatı ile 45 ile 60 derce tutularak taraklanır.

Taraklama yapıldıktan sonra uygulanacak malzeme el ile yerleştirilip kuvvetli bastırılarak yerleştirip iz yapmayan lastik tokmak ile genelde tercih beyaz tokmaktır siyah iz yapar bastırıp tokmakla seramik fayansın arkasına malzemenin daha iyi kavraması ve yapışmasını sağlar.

# Yağlama yöntemi ile seramik döşeme

yağlama yöntemide yine uygulamanın değişik yöntemidir ve ince yatak harclarında küçük ve orta boy seramik fayans karolarda uygulanır. Uygulanacak seramik fayans karoların arkasına kenarlarda boşluk kalmyacak sekilde el malası ile sürülerek uygulanacak duvara yerleştirilip yine lastik tokmak ile orantılı sekilde yerleştirilir.

Biz seramik ustası, fayans ustası olarak bunu daha çok malanın girmeyeceği sapa köşeler ve mastar çıkarıldıktan sonra en alt sıralarda uygulamayı tercih ederiz.

# Kombine yöntem ile seramik döşeme

kombine seramik uygulama genelde orta yatak harçlarında kullandığımız bir yöntemdir genelde büyük ebatlı kaplanacak seramik fayans granit gibi malzemede ve ağır yük ve yaya trafiği çok olan mekanlarda ve soğuk iklim havası olan dış cephe mekanlarda uygulanır.

Yine kombine sistemide taraklama sisteminde olduğu gibi zemine sürülüp taraklanır ve hemde yağlam yönteminde olduğu gibi uygulanacak malzemenin arkasına taraklamanın tam zıt yönü ile taraklanır. Yapışmanın daha iyi ve boşluksuz kavraması için yapılıp yerleştirilir ve yine lastik tokmakla tokmaklanıp sabitmele işlemi ile yapışma mukaviyeti ve hem daha iyi hemde daha dolgun boşluksuzluğu olusturulur

“Öncelikle şunu unutmayın pahalı malzemeyle güzel iş çıkar sanmayın dogru malzemeyi dogru yerde kullanmalısınız. Malzemeye çok para vermeniz işin güzel olacagı anlamına gelmez.”

seramikler nasıl döşenir, seramik nasıl yapılır kısaca, tezgah arası seramik nasıl döşenir, ahşap görünümlü seramik nasıl döşenir, mutfak tezgah arası seramik nasıl döşenir, seramik nasıl yapılır kısaca bilgi, banyoya seramik nasıl döşenir, balkona seramik nasıl döşenir, cam seramik nasıl döşenir, çapraz seramik nasıl döşenir, derzsiz seramik nasıl döşenir, duvara seramik nasıl döşenir, duvar seramik nasıl döşenir, seramik fayans nasıl döşenir, mutfak seramik fayans nasıl döşenir, granit seramik nasıl döşenir, parke görünümlü seramik nasıl döşenir, kalebodur seramik nasıl döşenir, seramik karo nasıl döşenir, seramik yer karosu nasıl döşenir, mozaik seramik nasıl döşenir, merdivene seramik nasıl döşenir, seramik nedir nasıl yapılır özellikleri, porselen seramik nasıl döşenir, rektifiye seramik nasıl döşenir, seramik üzerine seramik nasıl döşenir, yere seramik nasıl döşenir, zemine seramik nasıl döşenir

sosyal medya sayfalarımızdanda takip edebilirsiniz

Facebook, instagram, linkedin  pinterest

İLGİLİ YAZILAR

error: Content is protected !!