Fayans Nasıl Döşenir?

fayans nasıl döşenir fayans nedir

En iyi fayans Nasıl döşenir? Fayans Nasıl Yapılır? Fayans Döşeme Detayları

fayans döşeme yaparken uyulması gerekenler, fayans döşemeye başlamadan dikkat edilmesi gerekenler, düzgün fayans nasıl yapılır, büyük fayans döşeme teknikleri, fayans döşemeye nerden başlanır işte detaylar;

Fayans iç mekan duvar kaplamalarında kullanılan yüzü sırlanmış, su emme oranı zemin seramiklerine nispeten biraz yüksek olan, ıslak zeminlerin tek kaplama malzemesidir. Fayans döşemeleri incelik ve hassasiyet gerektiren ve fayans ustası olmaktan fazlasını gerektiren nitelikler ister. fayans nedir ? Fayans Nasıl Döşenir sorularına cevabı iletişim hattımızdan ulaşarak detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.:

Fayans Nasıl Döşenir? Fayans uygulama teknikleri

“Seramik ve Fayanslar imalat metodu ne olursa olsun su emme oranlarına göre sınıflandırılır.”

Sürekli değişen ve gelişen teknolojide seramik, fayans, granit ve karoların uygulama uygulama teknikleri ve ve alanlarına buna paralel olar hep değişmekte ve gelişmekte. Öteden beri bilinen ve halen kısıtlı da olsa kullanımı olan çimento harcı günümüz teknolojisinde müşterilerimizin isteklerine cevap vermemekte daha önceleri seramik, fayans karoların önem ve ehemniyeti bilinmekteydi.

Buna paralel kullanım alanları kısıtlıydı hal öle olunca çimento harcı ile o zamana hitap eden seramikler kolaylıkla yapılıp beğeniye sunulurdu.

Günümüz teknolojisinde ise eskiye nazaran değişken gelişken bir konum almış ve uygulayıcı seramik ustası ve siz müşterilerimizin istek ve arzuları seramik fayans granit karoların cins ebat desen ve farklı mekanlarda uygulanır.

Bir takım fiziksel ve teknik özelliklerinin değişmesi zorunlu hale gelmiş bunun içinde mekana zemine uygun seramik seçilmesi ve buna uygun döşeme ve teknik olarak çok şeye göz önünde bulundurulmalı.

Fayans döşemeye Başlamadan Önem Arz Eden Hususlar

Fayans Uygulama öncesi en önemli etken düzgün bir yüzey. Fayans Nasıl Döşenir? Şayet eğrisel bir uygulama yapıyorsak, fayans kaplama yüzeyi yatay, düşey, ve çapraz yönleri aynı düzlem içerisinde olmalı zemin mastar düzgünlüğü ve terazisinde olup mastar her noktaya fayans temas etmeli.

Düzgün bir fayans döşeme elde edilmesi için. Bu hem çalışmayı kolaylaştıracağı gibi yapıştırıcınında döşeme yapılacak malzemeye ( fayans ebatı) teması daha çok olacak buda sağlamlık içerecektir.

Fayanslarda Düzgünlük sağlamak için eğer yüzey eski kullanılmış mekansa yüzeydeki kalıntılar kazınmalı gerekli tamirler yapılarak yüzey yağdan, tozdan, kirden arındırılmak için uygulama öncesi astar kullanmak sağlıklı fayans döşemeleri yapmamıza sebep olacaktır.

En iyi fayans Nasıl döşenir? Fayans Nasıl Yapılır? Fayans Döşeme Detayları

Fayans Nasıl Yapılır? Fayans Döşeme Detayları

Seramik fayans döşeme esnasında uygulama yapılacak yüzeyin seramik karo fayans yapımına uygun mastarında terazisinde düzgün pürüzsüz kir yağ pis ve tozdan arındırılmış olmalıdır. Astar sürülüp uygulama tekniğine uygun döşenir.

Seramikler Karo sıcak, soğuk hava kitlesine karsı dayanıklı sağlam ve  hem iç hemde dış mekanlarda kullanmak mümkündür.

Seramik Karo mekana ve ebatına göre uygulayıcı bilgisi dahilinde uygun döşeme ve Seramik Karo için uygun yapıştırıcı tercihi de göz önüne alınmalı. Seramik Karo her zeminde uygulanabilir ama iç mekanda kullanılan standart yapıştırıcı kullanmak uygun değildir..

Fayans döşemeye  başlarken öncelikle mastar terazisinde ilk sıra atlanarak bağlanır. Edüt ederken diğer köşeye ve üste gelecek parca fayans büyüklüğü önemli buna dikket ederek başlanmalı. Döşemede kullanılacak taraklama malası dişleri fayans ebatına uygun( 10 mm) olmalı. Hazırlanan yapıştırma harcı duvar yüzeyine çalışma süresi kadar sürülür. Döşeme sırasında yapıştırılan fayanslar aralıklı tekrar sökülüp yapışma oranı kontrol edilerek fayans karo uygulaması devam edilir.

Her iki fayans arasına derz dolgu boşluğu için derz artısı konulur. Derz artısı yine döşeme yapılan fayans ebadına uygun mm likte olmalı. Eskiden sıradan derz artısı kullanılırdı (3 mm). Şimdilerde fayans ebatı büyüdü onun için tesviye klips sistemi, kamalı döşeme yapılması kaliteli işçilik yapılmasına etkendir.

Tesviye sistemi ile hem fayans kaymaz, hem ince derz, hemde diş yapmasını ( aşağı, yukarı) önler. Fayansı döşeme yapan usta içinde belki zaman kaybı gibi gözüksede tesviye sistemi ile kaliteli işçilik elde edilir.

fayans nasıl döşenir

Döşeme tamamlandıktan sonra derz boşlukları boşaltılıp temizlik yapılır. Fayans derz dolgu işlemi için yapıştırıcı kuruması için bırakılır. Atladığımız ilk sıra fayansı ise zemindeki meyilden dolayı ve su sızma ve ihtimale karşı oluşacak su kaçağının sızmasını önlemek için seramik döşeme sonrası birleşim noktasında 3 mm derz boşluğu bırakılarak tamamlanır.

  • Ucuz ve defolu fayans döşeme Dezavantajları

   Gelişen teknoloji ile fayans modelleri çeşitlenmekte, ebatları ile büyümekte.Fayans çeşitleri ile her mekana ve müşterilerin tercihine göre farklılaşmakta. Defolu ve ucuz fayans her ne kadar tercih edilmesede, sadece temizlik olsun amaçlı alanlarda tercih edilmekte . Defolu fayanslar ebat farlılığı ve renk tonları hatta kamburluk dahi çıkmaktadır.

 • Fayans Seçimi nasıl yapılır:

  Banyolar fayans kullanımı en çok tercih edilen mekanlardır. Banyo için fayans seçimi yapmak için banyonun küçük olması çok özen arz etmez. Kullanım için iyi projelendirme ve banyoda tüm dekorasyon uyum içinde olması. Fayans seçiminde mutlaka beğeneceğiniz ve zevkinize uygun renk ve ebatlar tercih edilmeli. Fayans döşeme konusunda malzemeyi müşterinin tercihi ile satın alması en doğru seçimdir.

  Fayans Nasıl Döşenir?

  Seramik çeşitli ebatları ile artık büyüyen, büyüdükçe küçülen azalan derzler ve temizliği kolay olan Seramik Karolar ebatına göre de mekana uygunluk konumuna göre de döşeme sağlama seceneği sunup doğayı yasam alanınıza getiriyor..

  İç mimari ve dekorasyon alanında fark yaratan seramik ve fayans çeşitleri, tasarımcıların vazgeçilmez malzemeleri arasında fayanslar yer alıyor. Sınırsız renk ve desen alternatifine sahip olan malzeme, kullanım alanının genişliği ile de iç mimarların tercih noktası oluyor. Duvar, yer, dış cephe kaplama, bahçe, banyo ve mutfak gibi alanlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz bu malzeme, kolay temizlenebilir yapısıyla son kullanıcıların da sıklıkla tercih ettiği seçeneklerden biri.

  Seramik fayans ve karoları nerede kullanacağınızı belirleyip ona göre ürün seçmeniz gerekir. Çünkü farklı kullanımlara göre farklı yapıda olan seramik karoları vardır. Mesela yoğun kullanılan alanlarda daha dayanıklı seramik karoları seçilmelidir.
  Her zaman seçtiğiniz seramik ürününden ihtiyacınızın biraz daha fazlasını almayı ihmal etmeyin. Seramik fayans yerleştireceğiniz alanın ihtiyacından biraz daha fazla malzeme almanızda yarar vardır. Seramikleri döşerken olası kırılmalara karşı elinizde yedek bulunması ya da ileride oluşabilecek tamirat ihtiyacı sonrasında aynı karolardan elinizde olması oldukça faydalı olacaktır.

En iyi Fayans Markaları, Kaliteli Fayans Firmaları hangisi:

Türkiyede en kalite fayans firmaları arasında ön planda olan sayılı bir kaç fayans firması bulunmakta. Son yıllarda çeşit zenginliği ile beğenmekte zorluk çekeceğiniz fayans modelleri arasından en iyi fayans markasıda aranan özellik arasında. Fayans satan firmalar arasında kaleseramik (çankakale seramik), Vitra, ege seramik, Kütahya Seramik, Seranit Serra, Decovita Granit, Bien Seramik, yurtbay seramik, Graniser Seramik, Yüksel Seramik gelir. Önemli Not: Fayans alımında %5 fire payını ölçünüze dahil ediniz.

 • banyo fayansları nasıl döşenir
 • banyoya fayans nasıl yapılır
 • banyo yer fayansı nasıl döşenir
 • banyo fayans temizliği nasıl yapılır
 • banyo fayans döşeme nasıl yapılır
 • banyo fayans nasıl döşenir
 • banyo duvarına fayans nasıl döşenir
 • fayans nasıl döşenir
 • banyo fayansı nasıl döşenir

banyo fayansı nasıl döşenir, fayans nasıl yapılır, zemine fayans nasıl döşenir, tezgah arası fayanslar nasıl döşenir, banyoya fayans nasıl yere döşenir, balkona fayans nasıl döşenir, boyalı duvara fayans nasıl döşenir, bozuk,  fayans zemine nasıl döşenir, beton üzerine fayans nasıl döşenir, bozuk duvara fayans nasıl döşenir, cam fayans nasıl döşenir,  fayans duvara nasıl döşenir, düzgün fayans nasıl döşenir, mutfak duvarına fayanslar nasıl döşenir, en iyi fayans nasıl döşenir, fileli fayans döşeme, fayans üzerine fayans döşenir mi, fayans üstüne fayans döşemesi, fayansın üstüne fayans olur mu, fayans üstü fayans döşenir,  fayans granit nasıl döşenir, fayans nasıl yapılır , seramik nasıl döşenir 

soru ve bilgi almak için7/24 ulaşabileceğiniz seramik adına bilği ve fikir edinmek adına arayabilirsiniz.  Sosyal paylaşım sitemizdende Facebook, pinteres, twitter, instgram, linkedin bizi takip edin

İLGİLİ YAZILAR

error: Content is protected !!