Fayans Aralarından Alt Kata Su Kaçağı

Fayans Aralarından Alt Kata Su Kaçağı

Fayans ve Seramik Aralarından su kaçağı nasıl önlenir?

Fayans ve Seramik Aralarından su kaçağı teras, banyo ve balkon zeminleri ıslak mekan olup su ile temas halinde olduğu için genelde alta kata su sızma problemi oluşan alanlardır. Teras ve balkonda alt daireye su kaçağı veya su sızmaları sorunu genelde uygulama hatalarından doğan etkenlerdir. teraslar yapı itibarı ile dış alanda bulunur ve kar, yağmura maruz kalırlar. Teraslı dairelerde seramik kaplama öncesi bir çok yapılması gereken işlemler vardır.

Banyodan alt kata su kaçıyor, alt kaça su damlaması nasıl önlenir, alt komsuya banyodan sızan su nasıl bulunur, banyo su sızıntısı tamiri, banyoda su kaçağı, banyo su kaçağı bulma, banyo tavanında su sızıntısı, banyo fayans arası su sızıntısı, banyo su sızıntısı, fayans aralarından alta sızan su nasıl kesilir bunlar sıkıntılı problemlerdir.

Banyo fayans aralarından alt kata su kaçağı çözümü nedir

Banyolar iç mekanda bulunsada alt kata su sızmaları genelde derz aralarından oluşan sızıntılardır. Banyodan su kaçakları buda hem alt katta oturan komşuyu, hemde sizi yeteri derecede sıkacaktır. Bu tür problemlere maruz kalmamak için önceden yapılması gereken ve su sızmasının oluşum nedenleri açıklayacağım. Uygulama sırası şu şekilde olmalı.

fayans aralarından alt kata su kaçağı

Su kaçağı ve sızıntılara karşı yapılması gerekenler?

Teras, çatı ve balkonlarda su kaçağı ve su sızıntılarına karşı yapılması gereken su ve nem yalıtımı söz konusu olan bu mekanlar, yağmur, kar, soğuk ve sıcakla doğrudan temas olduğu için su ve nem yalıtımı yapılması önemli. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biride zemin seramik döşeme öncesi eğimdir. Eğimin yeterli derece olması ve belli alanlarda göllenmemesi gerekir. Ayrıca yüzeyde suyu tahliye eden su gideri çevresini az 2 kat izole edilmeli.

Su kaçağı sebebi ve çözümleri

Su kaçağın sebepleri genelde teras zemin seramik döşemelerinde ve derz dolgu işlemleri flex türü esnek yapıştırma harcı kullanılmalı. Son 10 yıl öncesi yapılsada seramik uygulamalarında kullanılan kimyasal ürünler standart ve çeşitli değildi. Buda zamanda aşınma ve dökülmelere sebep olmuştur ve derz problemi giderilmeli. Seramik döşeme sağlam ve derz aralarında sorun var ise ne yapmalı? Derzler komple kazınarak kaliteli flex derz dolgu uygulaması ile suyun alt kata sızması önlenebilir.

# Not Teras altındaki daire tavanında su ve ya nem yok fakat sararma varsa bunun nedeni nedir gibi soruyada. Dışarı soğuk içerisi sıcak olduğu için özellikle soğuk kış aylarında terastada ısı yalıtımı yapılmamışsa hava sikilasyonundan dolayı sararma ve lekelenme oluşabilir tavanda böyle durumlar su kaçağı ile alakalı değildir.

Banyodan Alt kata Su Sızıntısı ve kaçakları Sebepleri Nelerdir?

Banyolar teraslara nazaran daha az suya maruz kalan alanlardır. Banyodan alt kata su kaçağı sebepleri genelde derz aralarından olduğu direk söylentidir. Ama bilinmeli ki banyolar eskiye nazaran daha  az yıkması yapılır hatta artık vileda yöntemi ile silinir. # Diyelim ki yıkanan bir banyo derz araları açıksa su sızantısı olur, Süzgeç kenarları, duş kabin gider kenarları, yerden klozetse kenar kenarlarından pimaş kenarlarına kadar alt kata su kaçağı sebebidir.

Pimaştan su kaçağı ve sızıntısı

# Pimaştan su kaçağı alt kata akan su sızıntısı yeterinden fazla damlacık ve belirgin su akıntısı ise bunun nedeni asla derzler ve boşluklardan akan kaçak değildir. Çünkü derz arası ve pimaş kenarlarından yıkama esnasındaki su kaçağı o kadar olmaz; kaldı ki aksa dahi alttaki beton sızan suyu emecektir. Diyeceksiniz ki neden !  aşırı su sızması su tesisatı ve pimaş bağlantı noktalarından olan kaçaklar sayesinde aşırı derecede alt kata su sızar.

Derz aralarından alt kata su kaçağı

# Derz aralarından sadece alt kat banyo tavanı nem rutubet şeklinde ise sararma varsa derz yenileme, veyada gözüken boşluk su gideri ve zemindeki pimaş kenarları doldurularak giderilir.

Ama belirgin su damlaması ise onun sebebi su tesisat ve pimaş bağlantı noktalarındandır. Hangi bölgeden olduğu ancak su kaçağı testi yapılarak bulunur. Her alt daireye sızan su sızıntısı derzden olsa yüzeyden yapılabilir maliyet ve uzun sıkıntılı iştir kırma tadilat işi. Bu tür sebebiyetlerin tek sebebi ucuz kalitesiz işçilikten doğar.

kaçaklara karşı fayans arası su yalıtımı, balkondan alt daireye su sızıntısı, aşağı kata su sızması, tuvaletten alt kata su sızmasını önleme, su geçirmeyen derz dolgu işlemi, su sızıntısını nasıl önlerim, fayans arasına silikon çeksem, su sızmasında derz dolgu sorunu

sosyal medya sayfalarımızdanda takip edebilirsiniz

Facebook , Instagramlinkedin

İLGİLİ YAZILAR

error: Content is protected !!