2023 yılı Ev Dekorasyonu’nda Kullanılacak Renkler

2018 yılı Ev Dekorasyonu'nda Kullanılacak Renkler

Ev Dekorasyonu İçin Kullanılacak Renkler ve Özellikleri

ev dekorasyonunda renk uyumu nasıl yaratılır, dekorasyonda renk kombinleri, 2023 dekorasyon renkleri ve renklerin uyumu, mobilyada renk uyumları, ev boya renkleri, ev dekorasyonunda renklerin psikolojik etkileri nelerdir?

Yasamımızın bir parçası haline gelen renklerin insan pisikolojisi ve davranışlarını etkileyen yönleri olduğu bilinmektedir. İnsanlar dekorasyon yaparken tercihleri ile seçilen renkleri istekleri ve beğeni doğrultusunda yapar bu sayede Ev Dekorasyonu için Kullanılacak Renkler ile gizli yetenekleri ve becerileri ortaya çıkar.

Doğada bulunan tüm renkler ana renklerden oluşmaktadır. Ana renkler sarı, kırmızı, ve mavidir. Ana renkler diğer renklerin karışımı ile meydana gelir. Ara renkler ise; yeşil, mor ve turuncudur. Ara renklerde; kırmızı ile sarının karışımından turuncu meydana gelir. Mavi ile kırmızının karışımından mor, mavi ile sarının karışımından ise yeşil renk elde edilir.

2018 yılı Ev Dekorasyonu'nda Kullanılacak Renkler

2023 Ev Dekorasyonunda moda Renk Bilgisi ve Anlamları

Ev dekorasyonunda sıcak Renkler; insanlara ateşi ve sıcaklığı hatırlatan ve yansıtan renklerdir. Bu renkler kırmızı sarı ve turuncudur. Bu renklerin karışımından ortaya çıkan kahverengi, altın sarısı, kayısı ve bal rengi, şarap kırmızısı, pembe, vişne çürüğü, zeytin yeşili gibi renkler sıcak renklerdir.Aynı zamanda canlı ve tahrik edici ve belirgindir bu renkler dekorasyonda büyük hacimli mekanlarda kullanıldığında küçük hissi verir. Sıcak renkler soğuk iklim koşullarında kullanılınca sıcaklık hissi; sıcak ortamlarda ise bunaltıcı ve rahatsız edici etki yaratır. Sıcak renkler dekorasyon dahil giyecek ve eşya seçiminde de bayanların en çok tercih ettiği renktir.

Dekorasyon soğuk renkleri; insanlara soğukluğu ve serinliği anımsatır. Mavi, mor ve mavi, yeşil  tonu teşıyan renkler serinlik ve sakinlik etkisi yarattıklarından bu renklere soğuk renk denir.Bu renkler dinlendirici ve tazelik verici etkisi ile de göze çarpar dolayısıyla istirahat ve sakinlik ihtiyacımızda karşılar. Sıcak ilkim bölgelerinde ev dekorasyonu, sosyal alanlar, ofis, büroda kullanıldığında serinlik rahatlık hissi yaratır. Soğuk iklim koşulları zaten soğuktur sıcak renklerin tercihi daha doğru seçimdir.

Tamamlayıcı dekorasyon renkleri; üç an renk olan mavi, kırmızı, sarı renklerden ikisinin birleşmesi ile geride kalan üçüncü renk tamalayıcı renktir. Sarı ile kırmızının birleşmesinden turuncu elde edildiğine göre turuncunun karşısındaki tamamlayıcı ana renk mavi, turuncunun tamamlayıcısıdır. Özetle yeşilin tamamlayıcısı kırmızı, morun tamalayıcısı sarı, truruncunun tamalayıcı rengi mavidir. Bu tamamlayıcı renkler birleşince etkili ve kuvvetlidir. Yalnız başlarına kullanılmasında ise ahenk ve hoş etki yaratırlar.

Nötr dekorasyon renkleri; beyaz, siyah ve kurşun rengidir. Bu renkler tarafsızdır çeşitli renk elde edilmede yardımcı olurlar. Dindirici, dolgun ve olgun etkieye sahiptir. Siyah derinlik ve karanlık, beyaz aydınlık, temizlik ve yakınlık hissi verir.

Zıt renkler; sarı, mor, yeşil, mavi, turuncudur.

2018 yılı Ev Dekorasyonu'nda Kullanılacak Renkler

dekorasyon Renk Uyumu ve renk tercihi nasıl olmalı?

İnsanın günlük hayatının büyük bölümünü kapalı mekanlarda geçirdiği düşünüldüğünde bu mekanlardaki renklerin ve renk uyumu ne kadar önemli olduğu ve biz insanlar üzerinde ne kadar olumlu ve olumsuz etki yaptığı tartışılmaz. Renkler çevremizde insan ilişkilerinin belirlediği hatta mekanları basitlikten canlı  mekan haline getirmekte. Konut içlerinde yaşanılan mekanın her birinin kullanım amacına göre renkler kullanılması gerekir. 2023 Ev Dekorasyonu İçin Kullanılacak Renkler ve Özellikleri ile diğer mekanlarda da renk seçimi ile farklılık göstermektedir.

Salon ve oturma odası için renklerin kullanımı ve Dekorasyon renk seçimi

2018 yılı Ev Dekorasyonu'nda Kullanılacak Renkler

Salon ve oturma odasının bütün renkleri ortamdaki mevcud doğal renklere göre seçilmesi gerekir. Mekandaki sabit eşya renkleri, döşeme kaplamaları vb.başlangıç noktası seçilmeli açık ve koyu renkler birlikte seçilmeli. Çünkü bu renk geçişleri dikkat çekici olan kısımdır. Salon ve oturma odasında kitap okuma, sohbet etme, müzik dinleme, dinlenme gibi birçok işlemlerin gerçekleştiği ve  salon renk seçiminde dikkatin dağılmamasını sağlayacak zıt renkler kullanılmamalı.

Yemek Odası dekorasyonu Kullanılacak Renk seçimi nasıl olmalı?

2018 yılı Ev Dekorasyonu'nda Kullanılacak Renkler

Yemek odası dekorasyon renk seçiminde sıcak renklerin mevcud olduğu içimizi ısıtacak, davetkar ortam olması açısından renk uyumu önemli. Bu nedenle yemek odalarında doğal renklerin kullanılması önemlidir. Örneğin; doğal meyva renkleri tercih edilmesi uygundur. Öngörülmeyen renkler ise soluk yeşil, turuncu, sarı gibi renkler hastalığı ve rahatsızlığı andıracak renkler olduğu için bu renkler kaçınmak gerekir.

Mutfakta kullanılacak renkler nasıl olmalı ?

EV DEKORASYONU MUTFAK

Mutfak insanların yemek ihtiyacını karşıladığı, yemek pişirme ihtiyaçların yapıldığı mekandır. Ev dekorasyonunda mutfaklar özen gösterilen mekanların başında gelir. Nadiren dinlenecek yerlerdir. Eskiye nazaran mutfaklar aile breylerinin bir arada olup tv seyretme, sohbet işlemlerini yaptığı bir arada olduğu yaşam alanı.

2023 yılı ile Mutfakta sıcak renkler seçilmeli ferah ve sakin alan olması sıkılmayacak mekan olma özelliğini taşır. Sıcak renkler mutfakta dikkatli olma, hazır olma ve aynı zamanda insanlar üzerinden yaratıcılığı pekiştirir.

Yatak Odası dekorasyonu hangi renk olmalı?

Beyaz Ev Dekorasyonu

Yatak odası insanların en fazla süreli kaldığı alandır. Bu alanda günlük yorgunlukların giderildiği mekan olduğu için sessizlik ve rahatlık önem arz eder. Bu nedenden sert renklerin geçişleri yada ağır renklerden kaçınarak daha yumuşak renk seçimi yapılmalı yatak odasında. İklim koşullarda göz önünde bulundurulmalı. Sıcak ilkim koşullarındaki yatak odaları mavi ve uyumlu renkleri kullanarak serinletici ve ferah hava hissi veren renk tercihi yapılmalı.

Banyoda kullanılacak renk seçimi nasıl olmalı?

2018 yılının En Kaliteli Seramik Fayans Modelleri

Banyolar hacim olarak yasam alanında küçük mekanlardır; fakat kişisel ihtiyaç ve bir çok giyinme, değişim, ve yıkanma alanı olarak bir çok kez uğradığımız ve sadece kullanım olmaktan çıkan alandır. Belirttiğimiz gibi hacim olarak küçük olsa da genişletici açık ve orta arasındaki fayans renkleri kullanmak mekanı geniş gösterecektir. Banyo dekorasyonunda kullanılacak renkler beyaz olası temizlik ve hijyeni temsil eder. Diğer uygun fayans modelleri olarak ta mavi, turkuaz, toprak tonları ferah ve canlı bir banyo oluşuna etkendir.

Ortak kullanılan alanlarda kullanılacak Dekorasyon renk bilgisi

2018 yılı Ev Dekorasyonu'nda Kullanılacak Renkler

Ortak kullanılacak mekanlar farklı amaçlara hizmet edebilecek nitelikte renk kullanılmalı. Böyle mekanlarda çarpıcı ve etkileyici ortam yaratmak isteniyorsa koyu renkler ve canlı renkler olmalı. Şayet sıcak ve rahatlatıcı bir ortam yaratmak isteniyorsa pembe, leylak, gül, limon gibi renk tonları seçilmeli.

Ev Dekorasyonu İçin Kullanılacak Renkler, dekorasyon renkleri, dekorasyon renkleri ve anlamları, mutfak renkleri, banyo fayans renkleri, yemek odası renkleri, yatak odası rengi, salon ve oturma odaları rengi, renklerin uyumu, dekorasyonda hangi renkler kullanılmalı, 2018 ev dekorasyon renkleri

Umarım Ev Dekorasyonu İçin Kullanılacak Renkler | Renk Bilgisi ve Anlamları başlıklı bu yazımı faydalı bulmuşunuzdur. Teşekkürlerinizi Yazımın Ne kadar faydalı olduğunu Google’a göster butonunu kullanıp google‘a göstererek edebilirsiniz.
Yazımın Ne Kadar faydalı olduğunu Google’a göster

sosyal medya sayfalarımızdanda takip edebilirsiniz

Facebook, instagramlinkedin  pinterest

İLGİLİ YAZILAR

error: Content is protected !!