Ustasından öneriler

Banyonuzu Güzelleştirmenin Küçük İpuçları…!

Öncelikle şunu unutmayın pahalı malzemeyle güzel iş çıkar sanmayın dogru malzemeyi dogru yerde kullanmalısınız.

Diyelimki banyonuzu yaptırmaya karar verdiniz, Hernekadar banyonun konumuna ğöre değişse bile istenilen ölçülerde ise kapının tam karşısına gelen duvara lavabo (Hilton dolaplı )ayna aplik(Aynanın üzerindeki ışık)gelecek şekilde ayarlayın.Kapıyı açınca karşınıza klozet vs… gibi şeyler yerine ışıl ışıl bir görünüm karşılar.

Yaptırdıgınız fayans ve malzemeler ne kadar kaliteli olursa olsun banyonuzun tavanını (stpiyer alimyum clip-in klips tavan vs…)gibi tavan kaplama malzemeleriyle kaplattırın.Bu enaz fayans kadar önemlidir

Üçüncü önemli şey ise ışık, Aplikle banyo tavanındaki ışıgın tonu anı olmalı,tercihen tasarruflu yüksek voltajlı lamna kullanın.

Derz dolgusunu fayansa zıt renkler secin.
Fayans Nedir ? Fayans ve Seramik Arasındaki Fark
Benzer şekilde fayanslar genellikle daha düzgün bir yüzeye sahip olduklarından iç dekorasyonda, örneğin mutfak ve banyo duvarlarında, tercih edilirler. Seramik ise çok daha geniş bir yelpazeye ve bununla birlikte çok çeşitliliğe sahiptir. Genellikle fayanslarda olduğu gibi karo şeklinde olmayabilirler. Kullanılan malzemeye ve üretimdeki teknik ayrıntılara göre değişmekle birlikte fayanslara nazaran seramikler biraz daha kaba bir yüzeye, görünüme sahiptirler, fakat renkleri daha sıcaktır. Seramikler bu ve benzer sebeplerden dolayı daha ziyade iç mekanların zemin kaplamalarında ve dış mekanlarda yine zemin kaplaması olarak ve başka farklı amaçlarla kullanılırlar.
Yani genellikle fayanslar duvarlarda, seramikler zeminlerde kullanılır diyebiliriz.
Fayans Üstüne Fayans Döşenir mi?
Yapı ve dekorasyon hakkında bir merak edilen konuda eski fayans üstüne fayans olur mu ?
Evet fayans üstüne fayans uygulaması mümkündür. Tam güvenceli ve sağlam olmasını istiyorsanız eski fayans sökülmeden elmas kesici ile çizebilmek mümkündür.. Duvar fayansı çizilmesi uygundur ancak yer karosuna çizmenize gerek yoktur.
İlk etapta yerleri iyice yıkayın suya doymasını ve kirlilikten arınmasını sağlayın.
Ardından taraklı malayla malayı sabit bir eğimde kullanarak yapıştırıcıyı sürün.. Herhangi bir marka fayans yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.
Daha sonra sağlam olması için karoya da taraklı malanın ince dişli tarafıyla yapıştırıcı madde sürün. Buna çift taraflı yapıştırma işlemi denmektedir.. Malayı düzgün açıyla kullanmanız yapıştırıcınızın eşit açıyla dağılmasını sağlamaktadır.
Karo kapmalarda dengesizlik olmamaktadır.
Ayriyeten çift taraflı yapıştırma yaparken alttaki havayı çıkarmanız şart değildir.. Dengelemesi kolay olur.
Fazla basılan karolar olursa geriye çekmeniz için çivi boyutunda fakat yassı metali ucundan bükerek kanca haline getirip kullanabilirsiniz.
İşe başlamadan önce bundan iki üç adet hazırlamanızı tavsiye ederiz.
Karolarınızı 1 gün önceden suyun içinde bekletmeyi unutmayın.

Fayans Seramik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seramik karoları nerede kullanacağınızı belirleyip ona göre ürün seçmeniz gerekir. Çünkü farklı kullanımlara göre farklı yapıda olan seramik karoları vardır. Mesela yoğun kullanılan alanlarda daha dayanıklı seramik karoları seçilmelidir.
Her zaman seçtiğiniz seramik ürününden ihtiyacınızın biraz daha fazlasını almayı ihmal etmeyin. Seramik karoları yerleştireceğiniz alanın ihtiyacından biraz daha fazla malzeme almanızda yarar vardır. Seramikleri döşerken olası kırılmalara karşı elinizde yedek bulunması ya da ileride oluşabilecek tamirat ihtiyacı sonrasında aynı karolardan elinizde olması oldukça faydalı olacaktır

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir