Fayans Nasıl Seçilir Seramik Seçimi Nasıl Yapılır

 

Fayans ve seramik arasındaki en temel fark fayans ile duvarlar, seramik ile yerler kaplanır. Fayanslar seramiklere oranla çok daha fazla renk yelpazesine sahiptir. Ancak fayanslar yer karolarına göre daha hassas olduğu için basınca ve olası darbelere karşı duvar karoları kadar dayanıklı değildir. Seramikler yer döşemeye uygun malzemelerdir.

Seramikler ise zemin kaplamalarına uygun malzemelerdir. Renk seçenekleri fayanslara göre daha az olmasına rağmen basın ani ısı değişimleri ve zor şartlara daha uygun malzemelerdir. Yer karolarının duvara yapılmasını önermememizin diğer bir sebebi de zamanla yapışma özelliğini kaybedecek olmasıdır. Yer karoları yani seramikler  kullanım alanı çok geniştir. İç ve dış mekanlarda  farklı özelliklerde seramikler kullanılmaktadır. İç mekanlarda daha temizleme kolaylığı açısından daha pürüzsüz yüzeyli seramikler tercih edilmelidir. Dış mekanlarda ise kayma ve ani ısı değişimlerine uygun seramik türleri tercih edilmelidir.

Özetle her mekan ve koşul için ayrı malzemeler kullanılmalıdır. Mekanın fiziki yapısı, ısı değişim durumu, kullanım amacına uygun malzeme ile çalışılmalıdır.

 

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.